Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov
Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov

Solárne systémy aj pre karavany

Solárne systémy ponúkajú absolútnu nezávislosť od nie vždy tichých elektro centrál alebo napájania poskytovaného kempom a následnú úsporu peňazí. Na strane druhej nevýhodou môže byť, že váš vnútorný hlas vám bude hovoriť zaparkuj v chládku, ale túžba po elektrine bude silnejšia a nakoniec zaparkujete na mieste, kde si slnečné lúče môžu odviesť svoju prácu najlepšie.

Pri výbere toho najoptimálnejšieho solárneho systému pre váš karavan máte na výber z troch možností.

Prvá je najjednoduchšia cesta bez zbytočných starostí, ale zároveň najdrahšia, a tou je kúpa celého solárneho systému ako jeden set. Pre ilustráciu som vybral najvýkonnejšiu kombináciu solárneho panelu Boulder 90 a modulu s batériou Yeti 1250, s možnosťou ukladania vyrobenej elektrickej energie do batárie od firmy Goal Zero. Goal Zero je americká spoločnosť vyrábajúca prenosné solárne systémy vhodné pre všetkých, ktorí trávia v prírode viac ako dve hodiny. Vo svojej ponuke má viacero modelov pre rozličné zamerania.

Solárny systém Goal Zero Yeti 1250

Solárny systém od firmy Goal Zero, Yeti 1250 a solárne panely Boulder 90

Vybraný solárny systém váži zhruba 50 kilogramov a ďalších 10 kilogramov vážia solárne panely, ktoré sa montujú na strechu karavanu. Celý set stojí 2000 dolárov a pri najoptimálnejšich slnečných podmienkach nabije batériu za 27 hodín. Pre jednoduchšiu predstavu, plne nabitý modul má v sebe uloženú energiu pre dobitie vášho laptopu zhruba 20 krát. Znamená to, že za priaznivých slnečných podmienok, tento modul umožní prácu dvoch laptopov v plnom nasadení úplne bez problémov a ešte ostane dostatok energie aj pre chladničku a nabitie mobilu.

Druhá možnosť je poobhliadnuť sa po nižších cenách konkurencie. A netreba ani chodiť do Ameriky. V Nemecku sa dá nájsť solárny systém s podobnými parametrami ako Goal Zero o 40% lacnejšie. Treba ale povedať, že Yeti 1250 má všetky jednotky zabudované v jednom module a pôsobí dizajnovo uhladenejšie. Nemecké riešenie je postavené na solárnom regulátore domácej výroby značky Steca, ale ostatné súčasti ako panely a batéria sú dodaváne od subdodávateľov. Nemecká strohosť a efektivita sa nezaprie ani v tomto prípade.

solárny systém od firmy Steca

Solárny systém postavený na regulátore od firmy Steca

Tretia možnosť je vyskladať si solárny systém vlastnoručne a ušetriť. Kúpite si solárne panely podľa vašich preferencií od predajcu s najlepšou cenou. K panelom je potrebné zaobstarať si aj kontrolnú jednotku tzv. solárny regulátor, ktorý zabráni prípadnemu prebitiu a následnému poškodeniu batérie. Ďalej budete potrebovať samotnú batériu. Môžete použiť už zabudovanú batériu od výroby vo vašom karavane, ale iba ak spĺňa podmienky kompatibility. Všetky tieto jednotky musia byť spárované a vyžaduje si to aj nejaké tie znalosti z oboru elektrotechniky. V prípade, ak nepotrebujete kupovať novú batériu, samotne solárne panely s výkonom 100 Wp spoločne s regulátorom a pár káblami vás vyjdu na cca 500 eur, čo za tú námahu určite stojí.

 

 

Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov