Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov
Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov

S karavanom na Tour de France

Snom každého cyklistického nadšenca je aspoň raz navštíviť jednu z najdôležitejších športových udalostí roka – Tour de France. Tento šport aj v našich končinách spopularizoval prostredníctvom svojich úspechov Peter Sagan. Vďaka možnosti prenajať si karavan či autokaravan vám ponúkame skvelý spôsob ako si splniť tento športový sen, byť na blízku svetovej cyklistiky a v neposlednom rade podporiť nášho Petra Sagana a Petra Velitsa. Takto rozmýšľal minulé leto aj náš klient Miroslav Dian z Dubnice. Rozhodol sa prenajať si autokaravan a zažiť tak nezabudnuteľné dobrodružstvo na jubilejnom 100. ročníku najprestížnejších cyklistických pretekov Tour de France.

Tour de France 2013 odštartovala už 29. júna. Prvé tri etapy sa odohrali na Korzike a až do etapy štrnástej mali prevažne rovinatý, či kopcový charakter. Ťahákom pre divákov sú však aj atraktívne horské etapy, ktoré sa odohrávajú na kľukatých cestách francúzskych Ápl a práve tie sme sa rozhodli navštíviť aj my.

Trasa Tour de France 2013Tour 2013: Trasa jubilejného stého ročníka začínala etapami na Korzike.

14. júla 2013: 15. etapa – Givors – Mont Ventoux – 242 km
Naše cyklistické dobrodružstvo začalo v nedeľu  14.júla v Givors, čo je malebná francúzska obec na predmestí Lyone a zároveň aj štartovacie pole najdlhšej etapy Tour de France. Počas 242 kilometrov jazdci prešli cez štyri francúzske departmenty – Rhone, Isere, Drome a Vaucluse a končili v cieli na južnej strane hory Mont Ventoux v neuveriteľnej nadmorskej výške 1909 m. A aj keď Peter Sagan ani Peter Veltis v tejto vrchárskej etape do cieľa medzi prvými nedorazili, podporu od fanúšikov popri trati mali veľkú, dokonca aj náš autokaravan sa stal počas Tour malou “svätyňou” slovenských reprezentantov.

Začiatok cesty

Svätyňa fanúšikov na Tour de France
Praví fanúšikovia: Náš karavan sa stal počas Tour malou svätyňou našich reprezentantov.

15. júla – Oddychový deň v departmente Vaucluse
Po tak náročnej horskej etape akou bola tá Givors – Mont Ventoux si nielen cyklisti, ale i fanúšikovia zaslúžili oddych. 15. júl sa teda niesol v znamení voľného dňa, ktorý mohli diváci čakajúci na ďalšie etapy stráviť v krásnom prostredí departmentu Vaucluse na juhovýchode Francúzska. Ďalšia etapa sa začínala vo Vaison-la-Romaine, dedinke vzdialenej asi 10 kilometrov od úpätia Mont Ventoux a už len táto krátka cesta autokaravanom bola skutočným zážitkom vďaka krásnej prírode, scenériám a množstvu historických a kultúrnych pamiatok nachádzajúcich sa vo Vaucluse.

Givors – Mont Ventoux

Poobedna siesta na Tour de France
Oddychový deň: Po tak náročnej etape ako bola Givors – Mont Ventoux si museli oddýchnuť nielen cyklisti, ale aj fanúšikovia.

16. júla 2013: 16. etapa – Vaison-la-Rome – Gap – 168 km
Šestnásta etapa sa teda začala v dedinke Vaison-la-Rome. Jazdci pokračovali cez región Drome a Hautes-Alpes a končili v meste Gap. Etapa bola menej náročná ako predchádzajúca čo sa dĺžky i stúpania týkalo, ale nemenej divácky atraktívna. Vaison-la-Rome bola priam preplnená cyklistickými nadšencami a celá dedinka už počas predchádzajúceho oddychového dňa žila Tour. Okrem nádherných výhľadov, ktoré opäť ponúkal juhovýchod Francúzska mohol človek popri cestách zazrieť priam stovky karavanistov, ktorí dostali rovnaký nápad ako my a na malých trávnatých plochách si aspoň nachvíľu vytvorili kempy v nádeji, že zazrú svojho favorita. Aj to bolo znakom toho, že Tour si užijete či už na dvoch alebo na štyroch kolesách.

Drome

Hautes-Alpes

GapKaravanisti: Z malých trávnatých plôch okolo tratí sa stávali dočasné kempy.

Vaison-la-RomeEmbrun

17. júla 2013: 17. etapa Embrun – Chorges, 32km
Ďalšia etapa, podstatne kratšia, ako dve predošlé bola trasa z francúzskej obce Embrun do 32 kilometrov vzdialeného Chorges. Túto individuálnu časovku vyhral síce Christpher Froome, ale náš Peter Sagan stále viedol v priebežnom poradí o zelené tričko s výrazným náskokom. Napriek tomu, že trať bola kratšia zaujímavou ju robili uzučké cesty priam vytesané v skalnatých kopcoch a v podobne úzkych uličkách mesta Chorges sme našli vytúžený oddych. Fandenie predsa nesmierne vyčerpáva. V Chorges, online casino tak ako vo všetkých dedinkách a mestečkách tiahnucich sa pozdĺž trate Tour de France, to ako inak priam dýchalo športom a cyklistikou.

Alpská etapa

Pauza smerom na Alpe d’Huez”

Jeden z najťažších úsekov Tour

Atmosféra cyklistiky Atmosféra cyklistiky: Cítiť bola všade, nielen na trati, ale aj vo všetkých aplských mestečkách.

18. júla 2013: 18. etapa- Gap – Alpe d”Huez – 168 km
Táto Alpská etapa je klasikou v histórii Tour de France a Alpe d”Huez, ktoré je inak strediskom zimných športov nachádzajúcim sa v nadmorskej výške 1860 metrov je známe ako jedno z najťažších úsekov Tour. Stúpanie je dlhé takmer 14 kilometrov a má 21 ostrých zákrut, ktoré nesú mená predchádzajúcich víťazov Tour de France. Niet preto divu, že práve na tejto etape bolo fanúšikov asi najviac, už tak úzke cesty zužovali ešte okolostojaci fanúšikovia, množstvo parkujúcich áut, karavanov a autokaravanov.

Stúpanie je dlhé takmer 14 kilometrov a má 21 ostrých zákrut

19. júla 2013: 19. etapa – Le Bourg-d”Oisans – Le Grand-Bornand, 204 km
Predchádzajúca etapa sa končila v horskom stredisku v regióne Isere a v tomto istom regióne v dedinke Le Bourg- d”Oisans začínal aj náš predposledný deň s Tour. Okrem toho sme tu stretli pravdepodobne aj najstaršieho fanúšika Tour de France s typickou francúzskou baretkou a prúžkovaným čiernobielym tričkom. Asi takto si predstavuje väčšina ľudí pravého nefalšovaného Francúza. 🙂 Potom sme sa už vydali do 204 kilometrov vzdialeného Le Grand-Nornand. Pretekárov a náš autokaravan čakalo až päť stúpaní vrátane dvoch hôr s takmer 2000 metrovou nadmorskou výškou.

Dvadsiata etapa bola našou poslednouStara škola na Tour de FranceTypický Francúz
Typický Francúz: Asi takto nejak si ho predstavuje väčšina z nás.

20. júla 2013: 20. etapa – Annecy – Mont Semnoz – 20. etapa, 125 km
Dvadsiata etapa bola našou poslednou. Čakala nás ešte dlhá cesta domov a pretekárov dlhá cesta do Paríža, kde sa už Tour tradične končí. Ešte predtým sme však museli zdolať 125 kilometrov horskej etapy z krásneho historického mestečka Annecy. Trasa viedla pozdĺž brehu jazera Annecy a súčasťou boli opäť prudké zákruty a stúpania. Po 125 kilometroch pretekári končili na hore Semnoz, kúsok od štartovacieho miesta.

AnnecyAnnecy: Žačínala tu i končila 20. etapa, rovnako ako sa tu končila aj naša cesta.

Annecy bolo aj miestom, kde sme sa museli s Tour de France rozlúčiť. Bol to však neopakovateľný zážitok, ktorý v nás zanechá dojem navždy. Nádherná príroda, malebné alpské dedinky, horská panoráma a do toho všetkého nezabudnuteľná atmosféra športu a cyklistiky, ktorá na vás dýcha z každého etapového kilometra. Naozaj sa nie je čo čudovať, že práve alpské etapy Tour sú takým ťahákom pre fanúšikov. A všetky tieto nezabudnuteľné zážitky a spomienky máme aj vďaka možnosti prenajať si autokaravan v spoločnosti OK karavany!

Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov