Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov
Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov

Solárna technika

Karavany a využitie solárnej techniky
Solárne panely sú pomerne zložitá technika, ktorá funguje na dvoch princípoch. V prípade karavanov sa dá využiť len jedna a to sú fotovoltaické články, ktoré vyrábajú elektrickú energiu zo slnečných lúčov, ktoré sú zadarmo. Výhodou technológie je elektrická nezávislosť ale zároveň sú účinné len za slnečného sveta a taktiež to nieže lacná záležitosť a preto pred kúpou treba dôkladne prehodnotiť či sa viac oplatí investovať do solárnej techniky alebo za tie peniaze kúpiť radšej úspornejšie spotrebiče.

Ako sa dajú fotovoltaické články využiť?
Fotovoltaické články nám síce zabezpečia energetickú nezávislosť ale predovšetkým slúžia pre nabitie akumulátora a pri niektorých energeticky závislejších spotrebičoch ako sú chladničky a mikrovlnnej rúre sú takmer úplne nepoužiteľné. Pri chladničkách je ešte použiteľný ale musí ísť o veľmi úspornú chladničku ktorá má spotrebu 1-2A. Zariadenia ako menší televízor a rádio nemajú veľkú spotrebu a nepoužívajú sa celý deň takže fotovoltaické články ich bez problémov udržia pri chode.

karavany-a-solarna-technika-1
Najlepšie príslušenstvo pre fotovoltaické články
Najlepší akumulátor pre tieto články je akumulátor s vysokými cyklami, ktorým nevadí neustále nabíjanie a vybíjanie sú síce o niečo drahšie ale majú oveľa lepšie dobu životnosti preto je to dobrá investícia. Taktiež im nevadí časté úplne vybíjanie. Treba si dávať pozor aby akumulátor mal kapacitu dennej zásoby to je aspoň 400Ah pretože články batériu nabíjajú len za slnečného svetla a slnečné svetlo nemusí byť vždy priaznivé tak je vždy dobré mať nejakú rezervu. Taktiež sa odporúča vymeniť spotrebiče ako bežný televízor za LCD alebo LED televízory, pretože tieto televízory majú oveľa nižšiu spotrebu ako tie ostatné. Taktiež sa odporúča vymeniť bežné žiarovky za LED diódy aby sme dosiahli maximálnu úsporu a tým zvýšime efektivitu fotovoltaických článkov.

karavany-a-solarna-technika-2

Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov