Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov
Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov

Typy karavanov

V tomto článku si predstavíme niektoré typy karavanov, ktoré nevidieť často na našich cestách. No napriek tomu majú svojich skalných fanúšikov, ktorý na ne nedajú dopustiť. Tieto karavany všetkých tvarov a veľkostí spríjemňujú voľné chvíle svojim majiteľom po celom svete.

Konvenčný (klasický) karavan

caravan a relax

Väčšina obytných prívesov ma jednu nápravu s celkovou  dĺžkou vo vnútri 3 až 6,5 ​​m. V závislosti od usporiadania interiéru môžete mať v karavane dve až sedem postelí Základnou výbavou karavanov je toaleta s WC a umývadlom, sprchovací kút, kuchynská linka s troma plynovými horákmi, no a samozrejme postele a kruhové posedenie. Na našich cestách poväčšine vidíme karavany, ktoré sú vyrobené v Európskej únií. Na svetovom trhu je však aj  veľké množstvo anglických karavanov, ktoré  ale  nevidno  často na našich cestách.

Medzi hlavných výrobcov v Európe patria:

Adria
Caravelair
Dethleffs
Geist
Hymer
Knaus
Sterckeman
TEC

Medzi hlavných výrobcov v UK patria:

Bailey
Coachman
Elddis vyrába aj Buccaneer
Lunarcaravans
Swift Group , vyrába aj Sprite, Sterling
Vanmaster

Dvoj-nápravový karavan

karavan s dvomi nápravami

Väčšie a ťažšie prívesy môžu byť vybavené dvojitými nápravami. Vďaka tomu sú tieto karavany viac stabilné. Manévrovanie s nim je však trošku zložitejšie, pretože sú dlhšie ako jedno nápravové, no na druhú stranu sú priestrannejšie.

Mini (slza) prívesy

mini slza karavan

 

Tieto malé štýlové prívesy sú obľúbené u ľudí, ktorí chcú cestovať s malým vozidlom. Mini-karavany zvládnu ťahať dokonca aj trojkolky, štvorkolky a niektoré veľké motorky. Ubytovanie v týchto mini karavanoch je zvyčajne základné. Je tam manželská posteľ, ktorá pokrýva celú podlahu. Niektoré majú aj jednoduché zariadenie pre varenie.

Littleguy

Podcaravans

Pop-top karavany

pop-top karavany

Pop-top karavany sú dnes už oveľa menej populárne, ako tomu bolo v minulosti. Pomocou zdvíhacej strechy si môžu zväčšiť priestor nad hlavou inak v malom karavane. To znamená, že karavan má menšiu čelnú plochu a pri ťahaní ma menší odpor vzduchu. Vďaka tomu má lepšiu spotrebu paliva pri jazde a  môžeme  ho uložiť v bežne vysokej garáži. V Európe je najznámejšia značka na Pop-top karavany Eriba.

Eriba

GRP karavany

Freedom karavany

Na trhu s obytnými prívesmi je skupina lacných karavanov zo skleného vlákna známa pod pojmom karavany Freedom alebo GRP. Tieto karavany sa vyrábajú v Poľsku zo skleneného vlákna ako jednoliata plastová škrupina. Vďaka rýchlej a lacnej výrobe sú tieto  karavany sú pre mnohých viac dostupné ako iný typ karavanov. Pritom sa vyznačujú veľkou tuhosťou skeletu a malou stratou hodnoty, čo je pre mnohých dostačujúci argument. Vnútorne vybavenie je veľmi jednoduché v porovnaní s klasickými karavanmi. Vďaka čomu sú karavany ľahké a ich hmotnosť je do 750 Kg, preto nemusia byť brzdené Koniec koncov, tieto malé karavany poskytujú dostatočne pohodlie pre mnohé rodiny, ktoré uprednostňujú malú obstarávaciu finančnú čiastku karavanu a jeho nízku stratu hodnoty pred komfortom.

Karavany Freedom

Skladacie karavany

rozkladáci karavan

Keď ho uvidíte prvýkrát ani vás nenapadne, že to je obytný príves. Možno sa budete čudovať, čo to je za špeciálny prívesný vozík. No keď  ho rozbalíte stane sa z neho plnohodnotný karavan. Jeho výhody sú v lepšom uskladnení, lacnejšej a jednoduchšej preprave na miesto kempovania vďaka menšiemu odporu vzduchu.

caravan Goburafter

Pri príjazde na miesto kempovania je potrebné ho rozbaliť respektíve poskladať a to sa už každému nemusí páčiť v porovnaní s klasickým karavanom. Môže to byť trochu časovo náročné a viac nepohodlné. To si už každý potenciálny majiteľ takéhoto skladacieho karavanu musí zvážiť sám.

Skládaci karavan

Gobur Karavany

Štýlový T @ B karavan

mini caravan

Len pred niekoľkými desiatkami rokov sa začal písať príbeh tohto malého nemeckého karavanu v tvare slzy. Stal sa ikonou retro štýlu a hneď po príchode na trh sa stal miláčikom. Vo vnútri sa nachádza plnohodnotná posteľ, skrinka, kompaktná kuchynka a malý chemický záchod. Vnútorný priestor je ale narušený vonkajšími rozmermi.

 T @ B

Americké karavany

Airstream caravan

Airstream vyrába tieto slávne strieborné guľky, aby milovaným americkým filmovým hviezdam splnil ich hviezdne maniere pri natáčaní filmov. A teraz sú k dispozícií aj s európskou špecifikáciou vo veľkostiach vhodných aj na európske cesty. Tieto štýlové trans-atlantik karavany ponúkajú všetko dostupné pohodlie v karavanoch samozrejme nie zadarmo. S týmto karavanom sa budete cítiť ako filmová hviezda, pretože budete priťahovať pozornosť všade, kde prídete.

Airstream Európa

Fifth Wheel karavany

FifthWheel2

Tento typ karavanov vznikol v USA, keď  si výrobcovia všimli dopyt po karavanoch pre pick-up auta. Tieto karavany sú ťahané pomocou špeciálneho kĺbového zariadenia, ale môžu byť ťahané aj pomocou klasického ťažného zariadenia. Keďže tieto karavany sú stavané na ťahanie pomocou pick-upov ich maximálna hmotnosť býva vyššia ako u klasických karavanov. Majú dokonca vysúvacie časti, ktoré tak dokážu zväčšiť obytný priestor. V súčasnosti je už možne si tieto karavany kúpiť aj v UK.

Fifth Wheel
Calderleisure

 

 

 

Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov