Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov
Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov

Typy autokaravanov

V predošlom článku sme si predstavili rozličné modely karavanov, v tom dnešnom sa pozrieme bližšie na rôzne typy autokaravanov. Vidieť mnohé z nich na našich cestách nie je úplne bežný jav, ale určite sa vo svete a aj u nás nájdu nadšenci, ktorým práve takéto typy autokaravanov vyhovujú.

 

CAMPER-VAN “zástavba”   – AUTOKARAVAN PRESTAVANÝ Z DODÁVKY

Tento typ autokaravanu má asi najbližšie k pomenovaniu obytné auto, keďže by sa dal zjednodušene charakterizovať ako dodávka s upraveným obytným priestorom. V čestine ho nájdete pod pojmom “vestavba”  u nás “zástavba” . Je menší, než klasické autokaravany (alkovny, polointegrály a integrály) a obytná časť zväčša zahŕňa len miesto na prespanie. V niektorých je dokonca sprcha, záchod, kuchynský dres, ľadnička, a ešte aj sedenie za stolom. Všetko je však menšie ako v klasickom autokaravane. Na druhej strane práve v tom môže byť jeho výhoda, je menši a je možné s ním precestovať oveľa väčšiu vzdialenosť za menší čas. Ďalšou výhodou je, že  s ním nebudíte takú pozornosť ako s klasickým autokaravanom. Preto je môžné s ním zastať na akomkoľvek parkovisku  a na prespanie nemusíte nevyhnutne hľadať kempy. Súčasťou niektorých “kempových dodávok” je okrem iného vysúvacia strecha kde sa môže nachádzať ďalšie lôžko na spanie .

Medzi takéto typy autokaravanov patrí aj nostalgicky známy retro Volkswagen Transporter  T1, ktorý má ešte dnes po svete mnoho fanúšikov, dokonca sa na jeho počesť usporadúvajú rôzne zrazy. Ale aj obytná zástavba Tanja slovenskej firmy Turčan-auto s.r.o.. Na autokaravan respektíve obytnú zástavbu však nemusí byť nevyhnutne prerobená len väčšia dodávka, ale aj menšie dodávkové verzie osobných automobilov. Dôkazom toho je napríklad “mikro autokaravan” Dacia Romahome R10 Solo.

Typy karavanov - camper van

Dodávka prestavaná na autokaravan.

Typy autokaravanov - VW Transporter T1

Volkswagen Transporter T1: Neodmysliteľne sa spája so 70. rokmi a s hippies.

Typy autokaravanov - romahome

Romahome R10 Solo: “Mikro autokaravan” s kompletným vybavením a vysúvacou strechou.

 

ALKOVNA – KLASICKÝ AUTOKARAVAN S PEVNÝM SPANÍM NAD KABÍNOU (ALKOVŇOU)

Alkovňa je výraz prebraný z architektúry a je to vlastne výklenok nad kabínou vodiča, v ktorom sa obyčajne nachádzajú ďalšie miesta na spanie (okrem toho je to tiež miesto, ktoré je často príčinou zatekania do autokaravanu, návod na to, ako takéto zatekanie opraviť nájdete tu). Tento typ autokaravanu je jeden z najrozšírenejších a najobľúbenejších práve pre jeho kapacitu a nájdete ho aj It”s all in there – compulsory online defensive driving course hours, choosing a qualified supervising driver or a motor online defensive driving course instructor, how to get your P1 licence. v našej požičovni. Je vhodný pre väčší počet osôb či pre rodiny s deťmi. Väčšie rozmery však casino spiele môžu byť pre niekoho nevýhodou, keďže má vyššie položené ťažisko, horšiu stabilitu a o niečo vyššiu spotrebu.

Autokaravan s alkovňou

Autokaravan s alkovňou

 

POLOINTEGRÁL – AUTOKARAVAN S NIŽŠÍM PROFILOM

Nad kabínou vodiča je v tomto prípade alkovňa znížená, vďaka čomu má tento typ autokaravanu nižšiu spotrebu a jazda je komfortnejšia. Priestor, ktorý ponúka navyše alkovňa však môže pri jazde chýbať. Zmenšenú alkovňu je možne pri stati vysunúť nad predné sedačky vodiča a spolujazdca. Ideálny je tento typ autokaravanu pre dve osoby s možnosťou vysunutia plnohodnotnej dvoj postele pre ďalšie dve osoby.

Typy autokaravanov - so sníženým profilom

Autokaravan so sníženým profilom

 

INTEGRÁL – AUTOKARAVAN TRIEDY “A”  

Charakteristickým znakom tohto typu autokaravanu je prepojenie kabíny vodiča s obytným priestorom, takže tvoria jeden otvorený priestor. Je to jeden z najpriestrannejších modelov autokaravanov, mnoho z nich má honosnú obývaciu plochu s pohodlnými miestami na spanie a priestorovo veľkorysé kúpeľné a kuchynky. Najluxusnejšie z týchto modelov sú dokonca predĺžené, čim je priestor ešte zväčšený a sú vybavené tretím kolesom na každej strane. Integrálne autokaravany sú najvhodnejšie pre dve osoby aj keď je tu možnosť ako pri polointegraloch vysunúť dvojpostel zo stropu nad prednými sedadlami.

Typy autokaravanov - autokaravan triedy A

Autokaravan triedy A

Karavany a Autokaravany na prenájom | Prenájom Karavanov a Autokaravanov